Zum Inhalt springen

Warenkorb

Dein Warenkorb ist leer

Weiter einkaufen

Ausgewählte Produkte

Glas med Functional Future økologisk okse bone broth
Angebotab 138,00 kr
(4.9)
Bøtte med Functional Future økologisk bone broth kollagen
Angebotab 359,00 kr
(4.8)
Flaske med Det Simple Shot, biodynamisk ingefærshot, 500 ml
Angebotab 125,00 kr
(4.9)
Bøtte med Functional Future økologisk Organ Matrix, 200 kapsler
Angebot359,00 kr
(4.8)

Bio Bone Broth Kollagen

Økologisk
Minimalt forarbejdet
Uden tilsætnings­stoffer

Vores økologiske Bone Broth kollagenpulver er fremstillet med kollagen og hyaluronsyre fra græsfodret kvæg.

Angebot359,00 kr
Vælg din variant 250 g Pulver

25 portioner à 10 g

Vælg køb

14,36 kr pr. daglig portion · inkl. moms

Fragt fra 39 kr. · Vi sender man.–tors.

  • MobilePay
  • Visa
  • Mastercard
  • Apple Pay
  • Google Pay
  • Klarna
3. parts testet af ALS GlobalUafhængig analyse af renhed og indhold
Beschreibung

Unser Bio Bone Broth Kollagenpulver wird aus Kollagen und Hyaluronsäure von grasgefütterten Rindern hergestellt. Das Produkt wird einem schonenden, qualitätserhaltenden Prozess unterzogen und enthält keine Zusatzstoffe. Durch ein einzigartiges Herstellungsverfahren bleiben essentielle Aminosäuren erhalten und gewährleisten eine hohe Bioverfügbarkeit.

Mit Transparenz und Nachhaltigkeit als Grundwerten bieten wir Ihnen ein sauberes und nordisches Nahrungsergänzungsmittel, das in Zusammenarbeit mit dänischen Landwirten und Technologieexperten entwickelt wurde.

Erhältlich in Kapsel- und Pulverform, sodass die Anwendung je nach Bedarf einfach ist.

Pulver enthält 250 g, 100 % Bio Bone Broth Kollagenpulver.
300 Kapseln pro Flasche

Lesen Sie mehr über das Produkt, Hier.

*Nahrungsergänzungsmittel sollten eine ausgewogene und abwechslungsreiche Ernährung nicht ersetzen. Das Produkt sollte außerhalb der Reichweite von kleinen Kindern aufbewahrt werden. Überschreiten Sie nicht die empfohlene Tagesdosis. Trocken, verschlossen und bei Raumtemperatur lagern, sofern auf dem Etikett nicht anders angegeben.

Zutaten

100% Bio-Kollagenpulver von nordischen Rindern.

Produktinformationen

Kollagenpulver: 1 Esslöffel (5g) 2-mal täglich (10g).
Kollagenkapseln: 6 Kapseln, aufgeteilt auf 2 Mahlzeiten (≈2,5g).

Trocken bei Raumtemperatur und nicht in direktem Sonnenlicht lagern.

Haltbarkeit von 180 Tagen nach dem Öffnen. Ungeöffnet: ca. 1 Jahr ab Produktionsdatum.

Bøtte med Functional Future økologisk bone broth kollagen
Bio Bone Broth Kollagen250 g Pulver Angebot359,00 kr

Hvor kommer dit protein fra?

Fødevarebaseret kosttilskud

Mange proteinpulvere er lavet af isoleret protein, blandet med sødemidler og aromaer. Vend bøtten om. Ingredienslisten fortæller historien.

Vores starter med én råvare: marvben fra nordisk, økologisk og græsfodret kvæg. Vi trykkoger benene til bone broth og spraytørrer vores bone broth til pulver.

Det er dét, fødevarebaseret betyder: Næringsstofferne kommer fra mad. Du får protein, herunder kollagen, og hyaluronsyre fra marvbenene selv.

Ikke tilsat hver for sig. Men med fra råvaren.

  • Ingen sødemidler
  • Ingen aromaer
  • Ingen fyldstoffer
  • Økologisk
  • 3. parts testet

Det siger vores kunder

4.8 ud af 5 · 126 anmeldelser

Testet indhold.

Hele profilen. Fuld transparens.

96%

Protein

pr. 100 g pulver

40mg

Hyaluronsyre

pr. 10 g pulver
– naturligt indhold

Kollagentyper

naturligt fra bone broth

IIIIII

Aminosyreprofil

Typisk indhold pr. 10 g

Glycin
2.000 mg
Prolin
1.200 mg
Hydroxyprolin
1.000 mg
Se hele aminosyreprofilen
Typisk aminosyreprofil pr. 10 g
Aminosyremg / 10 g
Glycin2.000
Prolin1.200
Hydroxyprolin1.000
Alanin900
Arginin800
Asparaginsyre600
Cystin + Cystein10
Glutaminsyre1.100
Histidin100
Isoleucin200
Leucin400
Lysin400
Methionin90
Phenylalanin200
Serin300
Threonin200
Tryptophan20
Tyrosin100
Valin300

3. parts testet af ALS Global

Uafhængigt laboratorie tester renhed og indhold

  • Fra Danmark og Sverige

    Græsfodrede, fritgående dyr – fokus på regenerativt landbrug

  • Håndteret og pakket i København

    Lille produktion med fokus på detaljer

  • Hormon- og antibiotikafri
  • Glutenfri
  • Sojafri
  • Mælkefri
  • Sukkerfri
  • Fedtfattig
  • Uden bindemidler
  • Uden fortykningsmidler

Sådan bruger du det

Passer ind i hverdagen.

Neutral smag – i kaffe, matcha, smoothies eller mad. Uden tilsætningsstoffer kan pulveret klumpe let, så se her, hvordan vi rører det op.

  • 0:18
  • 0:06
  • 0:07
  • 0:54
  • 0:49

Fra marvben til pulver

Sådan laver vi det

  1. Økologiske marvben

    Økologiske marvben findeles.

  2. Kontrolleret trykkogning

    Filtreret vand og eddike tilsættes. Marvbenene trykkoges med styring af temperatur.

  3. Filtrering og spraytørring

    Brothen filtreres, fedtet fjernes, og væsken spraytørres til pulver.

  4. Analyse og pakning

    Indholdet analyseres af ALS Global. Pulveret håndteres og pakkes i København.

Læs mere

Spørgsmål

Hvorfor klumper pulveret?

Fordi vi ikke bruger tilsætningsstoffer, og fordi hyaluronsyren er med. Se videoerne ovenfor for, hvordan vi rører det op.

Hvor meget skal jeg tage?

Pulver: 1 spsk (5 g) 2 gange dagligt (10 g). Kapsler: 6 kapsler fordelt på 2 måltider (≈2,5 g).

Pulver eller kapsler?

Samme økologiske bone broth-kollagen. Pulveret blandes i drikke og mad – kapslerne er til dig, der vil have det nemt.

Smager det af noget?

Neutral smag. Kan blandes i både varme og kolde drikke.

Hvordan opbevarer jeg det?

Tørt ved stuetemperatur og ikke i direkte sollys. Holdbar 180 dage efter åbning – uåbnet ca. 1 år fra produktion.